T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
AKSARAY / MERKEZ - Ahmet Cevdet Paşa Sosyal Bilimler Lisesi

Haberler

Ock

9 OCAK´TA YAPILMASI GEREKEN SINAVLAR 14 OCAK PAZARTESİ, 10 OCAK PERŞEMBE YAPILMASI GEREKEN SINAVLAR 15 OCAK SALI GÜNÜ YAPILACAKTIR.

Ock

9.SINIF ; BİYOLOJİ(2)

10.SINIF ; BİYOLOJİ(2)

11.SINIF ; FELSEFE(2), TÜRK KÜLTÜRÜ VE MEDENİYETİ TARİHİ(6)

12.SINIF ; TC İNKILAP TARİHİ(2), SBÇ(4)

Ock

09. 01. 2019 Çarşamba günü ilimizde yaşanan yoğun kar yağışından dolayı okullar bir gün tatil edilmiştir.

Öğrencilerimiz 10.01.2019 Perşembe günü, 2. Ders saatinde; BİYOLOJİ, FELSEFE, İNKILAP TARİHİ derslerinin yazılısı yapılacaktır.

6. ders saatinde 11. Sınıfların TÜRK KÜLTÜRÜ ve MEDENİYET TARİHİ dersinin sınavı yapılacaktır.

Ock

Okulumuz Gezi, Tanıtma ve Turizm kulübü danışman öğretmenleri Mehmet Yunus KOÇ ve Berrin Sözner ERDOĞAN tarafından okulumuz öğrencilerine 05/01/2019 Cumartesi günü; Erciyes Dağı kayak merkezi, Kayseri Lisesi ve Milli Mücadele Müzesi, Atatürk Evi, Hunat Hatun Cami, Gevher Nesibe Müzesi, Kapalı çarşı, Kayseri kalesine gezi düzenlemiştir.  İlimizin tarihi, doğal ve kültürel özellikleri tanıtılmıştır. Öğrencilerimiz Aksaray’a eğlenceli ve mutlu bir şekilde geri dönmüşlerdir.

 

Gezinin düzenlenmesinde emeği geçen Okul Müdürümüz Orhan AVAN, Tarih Öğretmenimiz Mehmet Yunus KOÇ ve İngilizce Öğretmenimiz Berrin Sözner ERDOĞAN başta olmak üzere Dilek AKÇA,  Ahmet Cemal ÇETİN ile öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

 

Ara

AKSARAY BAKIM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ’NİN ÖĞRETMENLERİ VE ÖĞRENCİLERİ OKULUMUZDA PROGRAM YAPTILAR.

19.12.2018 Çarşamba günü 10. ve 11. sınıf öğrencilerimize Aksaray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin müdürü, öğretmenleri ve öğrencileri ile birlikte ”Engelleri Birlikte Aşalım” projesi kapsamında okulumuzun konferans salonunda program düzenlediler.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını Okul Müdürümüz Orhan AVAN yaptı. Ardından Aksaray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin tanıtım videosu izlendi. Öğrencilerin hazırladığı müzik dinletisi, halk oyunları gösterisi, tiyatro gösteriminin sonunda kitap takdimi ile program sona erdi.

Programın hazırlanmasında emeği geçen başta kurum müdürümüz olmak üzere öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Ara

14.12.2018 Cuma günü okulumuzun konferans salonunda okulumuzun Hazırlık sınıfı öğrencilerine Aksaray Gençlik Merkezinde çalışan Gençlik Lideri Hilal EŞMEKAYA tarafından “Kudüs’ü Anlamak ve Anlatmak” konulu konferans vermişlerdir.

Kudüs’ün tarihçesi, İslam toplumundaki yeri, Mescid-i Aksa, Filistin halkının yaşadıkları sıkıntılar ve bizim için önemi söyleşi tarzında bir konferansla verildi. Gençlik liderleri, ziyaret ettikleri Kudüs, Yafa gibi Filistin şehirleri hakkındaki izlenimlerini, duygularını fotoğraflarla paylaştılar. Öğrencilerimizin sorularını cevaplandırarak konferansı sonlandırdılar.

Kudüs’le ilgili bilgilerini, izlenimlerini ve duygularını bizimle paylaşan Aksaray Gençlik Merkezinde çalışan Gençlik Liderleri Hilal EŞMEKAYA’ya teşekkür eder başarılarının devamını dileriz.

Ara

İngilizce Konuşma Klübü Etkinlikleri kapsamında, Hazırlık ve 9.sınıf öğrencilerine yönelik İngilizce ve Almanca Bilgi Yarışması, İngilizce Öğretmenleri tarafından değerlendirilen İngilizce Serbest Konuşma Yarışması ve eğlence temelli İngilizce etkinlikler yapılmıştır. Etkinliği düzenleyen İngilizce Öğretmenimiz Yavuz GEREKEN´e ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz.

Ara

Kort tenisi Kız takımımız İl İkincisi olmuştur. Hayreddin YILMAZ hocamızı ve sporcularımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını temenni ediyoruz.

Ara

11.12.2018 Salı günü okulumuzun konferans salonunda son sınıf öğrencilerimize Aksaray Açıköğretim Bürosu yetkilileri tarafından “İkinci Üniversite Açıköğretim Sistemi” hakkında bilgi verildi.

Anadolu Üniversitesi öğretim görevlisi Betül ŞENER hocamız Açıköğretim Fakültesinin bölümleri, işleyişi, sınavları, e-sertifika çalışmaları, iş imkânları hakkında bilgi verdi. Öğrencilerimizin sorularının cevaplandırılması ile seminer sona erdi.

Öğrencilerimize bilgilerini paylaşan Anadolu Üniversitesi öğretim görevlisi Betül ŞENER hocamıza, Aksaray Açıköğretim Bürosunda görevli Şef Hamza AKBAŞ ve Ali BALCI’ya teşekkür ederiz.

Ara

07.12.2018 Cuma günü okulumuzun konferans salonunda öğrencilerimiz tarafından hazırlanan  "Hikâyemizin Yarım Asırlık Sesi: Mustafa KUTLU " paneli düzenlendi.

Panelin açılış konuşması Okul Müdürümüz Orhan AVAN tarafından yapıldı. Ardından Anadolu Mektebi Yazar Okumaları projesinin tanıtım videosu izlendi.

Program daha sonra 11.öğrencisi Zülal Zeynep BİŞKİN’in oturum başkanlığını yaptığı” Hikâyemizin Yarım Asırlık Sesi: Mustafa KUTLU “paneli ile devam etti. Panele okulumuz 9. Sınıf öğrencisi Nisa Nur KAYGIN “Kutlu’nun Tabiat Anlayışı İlişkisine Bakışı”, okulumuz 9. Sınıf öğrencisi Büşra ATA “Kutlu’nun Kahramanları”, okulumuz 9. Sınıf öğrencisi Mert GÜLDEZ “Kutlu’da Köyden Kente Göç ”, okulumuz 9. Sınıf öğrencisi Gökçen DOĞRUSÖZ  “Kutlu’nu Hayal Ettiği Dünya” başlıklı sunumlarını yaptılar.

İlimiz Valisi Ali MANTI ve Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ tarafından   panel değerlendirme konuşmaları yapıldı.

Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ " Anadolu Mektebi" olarak bir yazar seçip onun bütün eserlerini okumayıhedeflediklerini vurgulayan GÜÇLÜ, şunları kaydetti: "Projeyle öğrencilerimiz, farklı kitaplar yerine kendi kapasitelerini daha çok arttıracak olan yazarları daha iyi tanıyor ve anlamaya çalışıyor. Bu panelde Mustafa Kutlu´yu ele aldık. Bundan sonra  Tarık Buğra,  Cengiz Aytmatov,  Necip Fazıl Kısakürek,  Sezai Karakoç,  Nurettin Topçu gibi düşünür ve yazarlarımızı okuyacağız. Üniversite dönemine kadar 5 yazarın kitaplarını okuyan bir öğrencimizin, üniversite döneminde de 5 yazarın kitaplarını okuyarak hayata 10 yazarı çok iyi okumuş, manevi, milli ve bu topraklara ait değerleri çok iyi kavramış olmasını istiyoruz. Bizimki kitleye yönelik değil, nitelik arttırmaya yönelik bir çalışma. Gençlerimiz köklerinden alacakları gücü yarınlara taşıyacaktır" dedi.

Konuşma ve panel değerlendirmelerinin ardından panelistlere katılım belgeleri verildi ve çeşitli hediyeler verildi. Günün anısına fotoğraf çekimi yapıldı.

Panelimize katılarak bizlerden desteklerini esirgemeyen Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ hocamıza, Sayın Valimize, Milli Eğitim Müdürümüze, okul müdürlerimize, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

Panel programda görevli olan öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyoruz.

Ara

Aksaray İl Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Ekibi tarafından hazırlanarak Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından kabul edilen; okulumuzun da konsorsiyum ortağı olarak yer aldığı ‘Amaç Değil, Araç Olan Sosyal Medya (2018-1-TR01-KA101-050761)” isimli projenin açılış toplantısı 30.11.2018 tarihinde Aksaray Valiliği toplantı salonunda gerçekleştirildi. Erasmus+ KA101 Personel Eğitimi kapsamında hazırlanan projenin konsorsiyum üyesi okulladan, Portekiz ve İtalya’da düzenlenecek yurtdışı eğitim faaliyetinde yer katılacak 12 öğretmenin yer aldığı açılış toplantısında projenin amaçları ve hedefleriyle ilgili olarak bilgilendirme yapıldı. 

Ocak ayında Portekiz ve Mart ayında İtalya’da gerçekleştirilecek “Sosyal Medya Kullanımının Olası Tehlikeleri” ve “Sosyal Medya Ağlarının Yenilikçi Öğrenme Yaklaşımına Adapte Edilmesi” ilgili kurslara katılacak olan öğretmenlerimiz eğitim süresince diğer AB üyesi ülkelerdeki uygulamalarla ilgili olarak incelemelerde bulunacaklardır. 

Okulumuzu projede İngilizce Öğretmenleri Berrin S.ERDOĞAN ile Halil İbrahim ÜNAL temsil edecektir.

Projemizde yer alan konsorsiyum üyesi okullar:

Somuncubaba Anadolu Lisesi

Aksaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

TOKİ Akşemseddin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Abdülhamit Han Fen Lisesi

Ahmet Cevdet Paşa Sosyal Bilimler Lisesi

Aksaray Güzel Sanatlar Lisesi

Ara

06/12/2018 Perşembe günü 9/D sınıfı öğrencileri İngilizce Öğretmeni Emrullah KAVLAK ve Beden Eğitimi öğretmeni Hayreddin YILMAZ ile birlikte AKSARAY ABDÜLKADİR ÜÇYILDIZ HUZUREVİNİ ziyaret ettiler. Ziyaretlerinde kurum müdürü Kenan AKTAŞ´tan Huzurevi hakkında bilgi alan öğretmen ve öğrencilerimiz, huzurevinde ikamet eden yaşlılarla sohbet ederek güzel ve anlamlı bir vakit geçirdiler. 

Ara

Okulumuzda bu yıl İkincisi düzenlenen  ´2. Kariyer Eğitim Günleri´ 30 Kasım 2018 ve 5 Aralık 2018 tarihlerinde Rehber Öğretmen Havva HIZLI ve Müdür Yardımcısı Dilek AKÇA tarafından 11 ve 12. sınıf öğrencilerimize yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. 

Programın ilk günü 30 Kasım 2018 ´Hukuk Günü´ olarak düzenlenmiştir. 

*Aksaray Cumhuriyet Savcısı Sayın Hüseyin Aslan

*Aksaray BaronBaşkanı Avukat Ramazan Erhan Toprak hukuk alanına dair mesleki tecrübelerini paylaşmışlardır.

 

İkinci bölüm 5 Aralık 2018 tarihinde ‘Akademisyen ve Psikoloji Günü’ olarak gerçekleştirilmiştir.

 

Aksaray Üniversitesinden;

*Eğitim Fakültesi Pdr Bölümü Doç. Dr. Rezzan Gündoğdu

*İİBF İktisat Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Fatma Zişan Kara

*İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Dr. Öğrt. Üyesi Murat Yıldız

*Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü Araştırma Görevlisi Gülşah Öz

konuşmacı olarak katılmışlardır.

 

 Program Psikoloji Günü olarak devam etmiştir. 

*Uzman Klinik Psikolog Harun KILIÇ

*Uzman Klinik Psikolog Hicran Akçay

*Psikolog Havana Karaoğlan

programa değerli tecrübeleri ile eşlik etmişlerdir.

 

Kariyer Eğitim Günleri 2 gün boyunca 11 ve 12. Sınıf öğrencilerimizin aktif katılımları ile gerçekleştirilmiştir. Sınav kaygısı ve  meslek tercih konusunda kararsızlığı olan öğrencilerimize motivasyon sağlamak amacı ile düzenlenen bu özel organizasyonda emeği geçenlere ve değerli zamanlarını ayırıp SBL ailesine katkıda bulunan bütün katılımcılara teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ara

Kız -Erkek masa tenisi takımımız İl Birinciliği Turnuvasını kızlarda 3., erkeklerde 4. bitirerek kupa almaya hak kazanmışlardır. Öğrencilerimize ve Beden eğitimi Öğretmenimiz Hayreddin YILMAZ´ı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Kas

Mevlid-i Nebi (asm) haftasını kutladık.

"Peygamberimiz (asm) gençlerimiz için rol modeldir.

Peygamber Efendimizin (asm) doğumunu okulumuzda düzenlediğimiz programla kutladık.

Mevlid-i Nebi(asm)  Haftası dolayısıyla düzenlenen programda Peygamber Efendimizin(asm) şahsiyet ve ahlakı konusu işlendi. Peygamber Efendimiz (asm) ve gençlikle ilgili bilgilendirme yapıldı.

Açılış konuşmasında Okul müdürümüz Orhan AVAN,"Peygamber Efendimizi(asm) örnek almanın önemini belirtti. Programda Peygamber Efendimizin (asm) gençlere verdiği değer ve önem vurgulandı.Program şiir ve ilahilerle renklendi. Ahmet Cevdet Paşa Sosyal Bilimler Lisesi olarak Peygamber Efendimizi(asm) sevgi ve saygıyla yad ediyoruz. 

Programın hazırlanmasında emeği geçen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenimiz Vefa EROĞLU ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.